Uutislistaukseen

Tervon kirkko täyttää tänä vuonna 100 vuotta

Tervon kirkon 100-vuotisjuhlavuoden ohjelma käynnistyy virallisesti laskiaissunnuntaina 2.3. Villasukkamessulla. Ehkä oletkin kuullut, että Niiniveden seurakunnan molemmilla kirkoilla on omat, vuonna 2024 suunnitellut, kirkkosukat. Ja mikä olisikaan kotoisampaa kuin osallistua oman kotikirkon messuun kirkkosukat jalassa. Villasukkamessun jälkeen on kirkkokahvit ja kirkkosukkamyyjäiset Yhteisvastuukeräyksen hyväksi. Nyt siis neulepuikot heilumaan, ohjeet löydät täältä.

Kirkon juhlavuosi jatkuu pitkin vuotta ja juhlavuosi tarjoaa monia mahdollisuuksia.

Kutsumme Sinut: kotoisaan Villasukkamessuun, kansanlaulu- ja perinneasukirkkoon, kesäperjantain konsertteihin, Tervon kirkon valokuvanäyttelyyn, kirkkonäytelmäesityksiin ja juhlavuoden päättävään juhlamessuun lokakuussa.

Voit poimia ohesta juhlavuoden ajankohdat ja tapahtumat. Juhlavuoden ohjelma kuvamuodossa tämän uutisen lopussa. Tarkemmat tapahtumatiedot ilmoitetaan lähempänä. Pidätämme oikeuden muutoksiin.

 

Juhlavuoden tapahtumat

Villasukkamessu ja valokuvanäyttelyn ”maistiaisia”

2.3. klo 10 Laskiaissunnuntain Villasukkamessu. Kirkkosukkamyyjäiset Yhteisvastuun hyväksi

3.–23.3. kirkon valokuvanäyttelyn ”maistiaisia” Tervon kirjastolla

Kesäperjantain iltatapahtumat kirkossa

13.6. klo 19 Loiste-kuoron konsertti

11.7. klo 19 Kirkkonäytelmä

18.7. klo 19 Kirkkonäytelmä

25.7. klo 19 Seppo Niskasen ja kanttori Joona Kärnän konsertti

1.8. klo 19 Hanna Raittilan konsertti

Tervon kirkon valokuvanäyttely

 27.6. valokuvanäyttelyn avajaiset. Näyttely on auki kirkon sivusalissa myöhemmin ilmoitettavien aikataulujen mukaan 27.7. saakka.

Kansanlaulukirkko

29.6. klo 10 Kansanlaulukirkko, perinneasupukeutumista pyydetään

Juhlamessu & valokuvanäyttelyn jatkot

12.10. klo 10 Tervon kirkon 100-vuotis juhlamessu

13.–31.10. kirkon valokuvanäyttely kirjastolla

Nähdään kirkossa!

 

Jenni Blom
Kasvatuksen työalan seurakuntapastori
Pappilantie 3
72210 Tervo

19.1.2025 14.19